Sıkca Sorulan Sorular

Sıkca Sorulan Sorular

1. Misafirler nasıl rezervasyon yapabilir?

Misafirler rezervasyon yapmak istedikleri dairenin ilan kodunu öğrendikten sonra 444 7201 numaralı müşteri hizmetleri telefonunu arayarak kiralamak istedikleri tarihteki daire müsaitliğini sorgulamalıdırlar. Müşteri temsilcimiz kiralanmak istenen dairenin sahibiyle iletişime geçip daire müsaitliğini sorgular. Daire müsaitse kiralama yapmak isteyen misafir adına rezervasyon yapılıp ödeme tarafımızca banka havalesi ya da kredi kartı yoluyla tahsil edilir. Bu şekilde rezervasyon tamamlanmış olur.
 

2. Misafir, rezervasyon yaptığı dairenin ilan sahibiyle nasıl iletişime geçer?

Misafir tarafımıza rezervasyon ödemesini yaptıktan sonra ilan sahibinin iletişim bilgileri sms yoluyla misafire iletilir ve misafir ilan sahibine yönlendirilmiş olur.
 

3. Ödediğim tutarın faturasını nasıl alabilirim?

Fatura, ödeme tarafımıza kredi kartı, eft veya havale ile yapıldığında adınıza kesilir. 
Ödeme konaklama tesisi veya işletmeye elden yapılırsa fatura işletmeden talep edilir. 


4. Rezervasyon iptalinde ödememi geri alabilir miyim?

Yapılan rezervasyonlarda misafir, giriş tarihinden 15 gün öncesine kadar rezervasyonun iptalini talep ederse, komisyon hariç toplam ödemenin %100'ü, 7 gün kalaya kadar rezervasyonunun iptalini talep eder ise yapmış olduğu ödemenin komisyon hariç %50' si iade edilir. Misafir giriş tarihine 7 günden az bir süre kala rezervasyonunu iptal eder ise, yapılan toplam ödeme iade edilmez ve rezervasyonu gerçekleştirmiş sayılır.